Tevékenységeink

Korsós Ambrus főhadnagy sírjának felújítása

A Vértes-hegységben harcolt huszárjaink nagy kutatója, Szebenyi István már több könyvet is írt, illetve kutatásai során, ő találta meg a móri mészárlásnál használt elrejtett fegyvereket, amelynek segítségével elfogták a valódi tetteseket. 

István nemes felhívására, a „Mentsünk meg egy hadisírt” – egy újabb katonasír felújításáról számolhatok be.

További jó hír, hogy nyár elején bejegyezték hivatalosan is bajtársi közösségünket „Katonasír Kutató és Ápoló Egyesület” néven. Mivel legtöbben a fővárosban lakunk, vagy Pest megyében, ezért kiemelten szívügyünk szeretett fővárosunk második világháborús védelmi harcaiban és a kitörés során hősi halált halt katonahőseink emlékének ápolása. Emellett hasonló tisztelettel adózunk az akkor szövetséges német bajtársak és egykor ellenséges szovjet katonák emléke előtt, hiszen a halott katona, már nem ellenség.

Ezért is esett a választásunk Korsós Ambrus magyar királyi honvéd főhadnagy sírhelyére, mivel ő az 1945. február 11-én este megindított – történelmünk egyik legreménytelenebb hadi vállalkozása közben – a budai kitörés során halt hősi halált Budajenőnél. Ehhez olyan katonai teljesítményre volt szükség, amelyre méltón lehetünk büszkék, hiszen át kellett törnie magát a Vérmező – Széll Kálmán tér – Széna tér – Margit körút vonalát alkotó első szovjet gyűrűn, majd házról-házra továbbküzdenie magát bajtársaival, hogy elérjék a biztonságosabbnak vélt Budai-hegyeket. Mindezt a több hetes ostrom után legyengülve, kiéhezve, kialvatlanul, folyamatos harci körülmények között, kevés lőszerrel. A hegyekben tovább folyt a harc, a szovjetek hadi eszköz fölényére jó példa, hogy egy napon át lőtték a Hűvösvölgyből és a Pesthidegkút szélén lévő Hársakaljáról a Budai-hegységben a kitörőket tüzérségi eszközeikkel. Emellett megindult az erdők átfésülése a kitörő csoportok felszámolására, amely valóságos ember vadászattá fajult. Korsós Ambrus főhadnagynak legalább 20 kilométert kellett megtennie folyamatosan harcolva, hogy elérje Budajenőt, ahol az egyenlőtlen küzdelemben hősi halált halt.

A helyiek temették el, majd az Amerikába költöző erdélyi családtagjai éveken át tartották a kapcsolatot a sírját gondozó helyiekkel és a plébánossal. Sajnos ez 20 éve megszakadt, feltételezhetően az idegenbe szakadt rokonai is eltávoztak az élők sorából. 

Ezért esett hát a választásunk Korsós Ambrus sírhelyére, illetve mert a fentebb említettek miatt, már az igencsak elhanyagolt volt.

2022.október 23-i nemzeti ünnepünkön, a Katonasír Kutató és Ápoló Egyesületünkből Dávid László, Polgár Zsolt, Pócsik Egon Viktor, Szirmai Zsolt és Szőnyi Gábor barátaimmal úgy döntöttünk, hogy e jeles napon adózunk katonasírt felújító munkánkkal az elesett katonahőseink emléke előtt. Az ehhez szükséges egyeztetések és engedély után, a sírt borító sírkő lapot ideiglenesen el kellett távolítanunk, mivel az alatta lévő tartókövek már elmozdultak, csúnya hézagot mutatva. Nagynyomású vízzel lemostuk a sírkövet minden oldalról, az elmozdult sírkő részeit összefogattuk, erős cementes ragasztóval kikentük, szépen visszaillesztve rögzítettük. A megtisztított sírkő fedőlapját visszahelyezésekor szintén rögzítettük, széleit a cementes anyaggal kikentük, illetve kipótoltuk a törött vagy hiányzó kis részeket. A síron a feliratot, – amely teljesen lekopott – kifestettük, hogy látható és olvasható legyen. Végül az újjá varázsolt sírt átkötöttük nemzeti szalaggal, elhelyeztük rá koszorúnkat és egy mécsest a katonahős lelki üdvéért.

A munkálatok során történt egy kisebb baleset is, egyik bajtársunk ujja megsérült, vérzett. Utólag kiderült, hogy eltört ujjperce. Öröm az ürömben, ha már vérét adta e munkálatokhoz, biztosítója fájdalomdíjat fizet töréses sérüléséért.

Szeretnénk utólag is köszönetet mondani Lájer Miklós úrnak, a Budajenői Önkormányzat lelkiismeretes temetőgondnokságát is ellátó szakemberének, és Harkai Gábor atyának ismét az önzetlen segítségéért. Gábor atya volt ugyanis, aki 2019 decemberében eljött a közeli Telki-hegynél felállított Varga László vadászpilóta emlék- és ismertetőtáblájának avatására, így szép példabeszédével méltón emlékezhettünk meg akkor ott, a hősi halált halt pilótánkról.

Aki szeretne egy szál virággal vagy egy mécses meggyújtásával adózni Korsós Ambrus katonahősünk emléke előtt, az sírhelyét Budajenőn, a temető főbejáratán belépve balra, a hetedik sor közepén találja.