
Bagár Iván evangélikus segédlelkész
Bagár Iván evangélikus segédlelkész
(Péterhegy, Szlovénia, 1908.X.11. – Budapest, 1945.IV.23.)
Bagár Iván vend nemzetiségű családban született, még a történelmi Magyarországon (akkor Osztrák-Magyar Monarchia) mára Szlovéniához került Péterhegyen. Tanulmányait a Soproni Líceumban végzi 1919-1923 között. 1930-ban sikeres érettségi vizsgát tesz Kočevje városában, majd jó eredményeinek köszönhetően Gustav Adolf Verein ösztöndíjasaként Bécsben tanul tovább. 1932-1934 között Lipcsében bővíti tudását, de tanulmányai végén visszavonja jelentkezését a lelkészképesítő vizsgára, mert Magyarországon szeretne szolgálni. 1936 és 1939 között ismét Sopronban folytatja teológiai tanulmányait. 1939.VI.24-én szenteli Raffay püspök lelkésszé Budapesten, majd augusztus elsejétől Budavári segédlelkész lesz – kisebb megszakítással 1941.V.1.-1943.l.31. között Kőbányai segédlelkész – élete végéig. 1940.VI.1-én köt házasságot a német Schröder Margittal, aki követi férjét Magyarországra, majd szerelmük gyümölcseként 1944.V.21-én megszületik Bendegúz fiúk. Családját az ostromgyűrű bezárulta előtt vidékre küldi. Szeretett fővárosunk ostromakor nem hagyja el híveit, végig ellátja lelkészi szolgálatait, ahol tud segít, emellett naplót vezet. A Bécsi kapu téri evangélikus templom alatti óvóhelyen igyekszik tartani a lelket a kétségbeesett emberekben, állandó életveszélyben tüzelőt hasogat, kenyeret szerez és vizet hord. Naplójában így rögzíti a január 14-i eseményeket, feleségének címezve gondolatait:
„Ma vágtam össze az oltárkép rámáját. Fűrészelés közben is gondoltam rá, hogy e kép előtt álltunk és térdeltünk mi ketten s ez előtt tartottuk keresztvíz alá a mi kis fiunkat, Bendikénket […] Így pusztul minden, ami oly sokaknak kedves emlékünk ebből a templomból is, s különben is az öreg Budán! Úgy elszomorodtam, amikor vágtam. Ez volt talán legkülönösebb s legszomorúbb munkám a budai káplánián.”
Evangélikus egyházfi társának családját bombatalálat éri januárban, ő ássa ki holttestüket a romok alól, majd temeti el őket a templom zsebkendőnyi előkertjében, hiszen a folyamatos ágyúzás miatt máshol nem tudja megadni a végtisztességet. A fagyos földet csákányozó, majd a sírok elhelyezkedését a későbbi exhumálás céljából dokumentáló Bagár Iván olyan embereknek adja meg a végtisztességet, akikkel pár órával korábban még beszélt. Naplójának egy érdekes szelete, hogy említ benne magyarul beszélő waffen-SS katonákat:
„1945. január 10.
Az úrvacsoraosztás az óvóhelyen megvolt. Többen jöttek a szomszédokból. 5 német katona is bejött, cca. 53-an voltunk, akik úrvacsorát vettünk. 4 német katona magyarországi volt, tudott magyarul, egy birodalmi német. A gyónási imádságot, kérdéseket, miatyánkot, a szereztetési igéket (Stiftungsworte), az Absolutiont a német katonák kedvéért németül is én végeztem. A birodalmi német kért bibliaolvasó-vezetőt németül: Losungen. Idei nem volt, adtunk neki egy tavalyit, annak is nagyon megörült. Wuppertalból való. Még a szegényeknek is adott pénzt. Hívő embernek látszik. Jó ember. Ismeri a Bethel Intézetet is. Az egyik baranyai Hidasra való, arra kért – a keze sebesült – , hogy kössem papírba kis bibliáját, melyet mindig magánál hord.”
1945.I.30-án Bagár Iván a Nádor laktanya előtti medencéhez többedmagával vízért megy (ma Kapisztrán tér), ahol szovjet akna csapódik be közelükben. Egyikük, egy fiatal fiú, Mészáros Lacika meghal, Sréter Ferenc és Bagár Iván megsebesülnek, légnyomástól kábán bicegnek vissza a templom alatti óvóhelyre. Bagár Ivánt 5 repesz sebezte meg, vérzik, erős fájdalmait férfiasan tűri. Innentől pár napig eszméletlen, sebláz gyötri, amikor magához tér, folytatja a naplója írását és papi teendőit. Sebe elfertőződik, a borzasztóan mostoha körülmények és hiányos orvosi ellátás következtében, a lelkét 1945 áprilisában adja vissza a lelkét a Teremtőnek.


Bagár Iván meghalt 37 éves korában, anélkül, hogy szeretteit viszontláthatta volna ezen a világon.
Bendegúz fia 1969-ben szerezte meg diplomáját, majd elhagyta Magyarországot. Bagár Iván felesége később újra férjhez ment, 1993-ban halt meg. Mind az ő, mind Bagár Iván sírját felszámolták, nem volt, aki megváltsa nyughelyüket.

Forrás:
Bagár Iván naplója, amely a róla emlékező kiállításon olvasható a Budavári evangélikus templom pincéjében.
https://www.valaszonline.hu/2025/02/13/bagar-ivan-vilaghaboru-budapest-ostrom-budai-var-evangelikus-kiallitas-kult/ ,
https://hirekplusz.hu/belfold/kiallitas-bagar-ivan-ostromnaplojarol-a-budavari-evangelikus-templomban


Egy hozzászólás
Visszajelzés: