Tevékenységeink

Katonai parcella feltárása Kiskunhalason

Egyesületünk abban a megtiszteltetésben részesült, hogy felkérést kaptunk a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.) és a magyar hadisíros HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóság szakembereitől, hogy Kiskunhalason segítsünk a katonai parcella feltárásában. Ennek oka, hogy pontosítani kellett az itt eltemetett katonák kilétét. A döntően magyar hősi halott katonáink mellett, temettek ide német bajtársakat is, ezért indult ez a közös munka a magyar és német hadisíros szakemberekkel. 

2024. június elsején reggel, már 8:30-kor a helyszínen volt egyesületünkből Szőnyi Sára, Szabó Tamás, Szőnyi Gábor és Varjas Ákos. Alig tíz percre rá, megérkeztünk egy másik autóval Dávid László, Polgár Zsolt, Pócsik Egon Viktor és jómagam, majd szinte velünk egy időben a két német hadisíros szakember. Vezetésükkel érkeztünk a magyar katonai parcellához, amelyet nagyon szépen, dicséretesen tart rendben a „Kuruc vitézek nyugállományú egyesülete”. 

A parcella közepén kőből szépen épített feszület, előtte a temetőben vezető út, mellette jobbra-balra és mögötte, szépen, szabályosan elrendezett katonasírok. Legtöbbjén fakereszt, de van akiknek rokonsága kőből építtetett síremléket. 

Ha az út felől nézzük, a kőfeszülettől balra eső részen került elő – még egy hete, a májusi feltárás során – öt német katona, a magyar sírok között. A veszteségi kimutatások alapján, egy német tüzér százados és két katonája, egy napon haltak hősi halált, s kerültek talán ide, a végső nyughelyükre. Azonban a fellelt földi maradványaik alapján, nem egyezett az életkoruk, illetve a rendfokozatuk egyikével sem. Ezért bízott minden hadisíros szakember abban, hogy most, egyesületünk nyolc tagjával megerősítve, meg tudjuk ásni a kőfeszület mögötti és a jobbra eső részt is. Gyakorlatilag ezzel a rövid eligazítással és pár adattal kezdtünk neki munkánknak. Minden oldalon 3 sorban lettek kialakítva a sírok. A kőfeszület mögötti résszel kezdtünk, a hadisíros szakemberek által kijelölt területeken. Jó erőben, kellő elszántsággal fogtunk neki a munkának. A nap eközben egyre erősebben ragyogott, melytől egyre jobban verejtékeztünk. Szomjunkat az otthonról hozott alkoholmentes italokkal és a temető jó hűs vízcsapjából oltottuk. Tempósan haladtunk az ásással, hiszen igazi kunsági homokos talajjal volt dolgunk, amelyet könnyen lehet lapátolni. Nagyjából másfél méter mélységet elérve került elő az első katonasír. A hadisíros szakemberek pillanatok alatt megállapították, hogy magyar. De szinte azonnal jelezte másik egyesületi tagunk is, hogy már nála is elérte ásója a következő katonasírt. A mellette dolgozó bajtársunk szintén kezével jelezte, hogy ő is. A hadisírosok munkáját, szaktudását lesve, ilyenkor kicsit leállt a munka, mindenki a frissen megásott sírgödör köré gyűlt, hogy tanulhassunk kutatási módszerükből, tanulságos mondataikból. Megállapították, hogy ez az újabb két katonasír is magyar katonáé. A kiásott földet közben folyamatosan egy ember kis kézi fémkeresővel, úgynevezett „pin-pointer” készülékkel vizsgálta, hogy minden apró fémdarab, amely esetleg segítheti a katona beazonosítását, nehogy elkerülje figyelmünket. Hiszen néha csak egy pár gomb enged következtetni egy-egy katona nemzetiségére. Munkánk során előkerültek személyes tárgyak is, így például egy fésű is. De például gyönyörű állapotban jutott felszínre egy katonai nadrágtartó „Y” alakú bőr vége, azonban a nap legjelentősebb lelete egy magyar azonosító tok volt. A hadisíros szakemberek gondosan megtisztították, s így már olvasható vált az alumíniumtokba minden beütés. Korunk technikai vívmányainak köszönhetően, a tokról készített képeket továbbították a magyar szakembereknek, akik adatbázisukból máris beazonosították a katonát. Koczor Ferenc, a 18/I. zászlóalj katonája. Neve szerepel a kőfeszület talapzatán található névsorban. Alakulata harcolt az Attila védvonalban is Budapest ostromakor. Az eddig „Ismeretlen katona” helyett, most már nevesített sírkeresztet fog kapni hamarosan Koczor Ferenc hősi halott katonánk.

A hadisíros szakemberek által kijelölt sorral végeztünk, közben a második sorból kerültek folyamatosan elő a katonasírok. Itt már fa koporsóba temették el őket, így amikor ásónk korhadt fa deszkadarabokat emelt ki, máris szóltunk a hadisírosoknak, hogy jöjjenek. Sorban kerültek elő a magyar hősi halott katonáink, de német egy sem. Délben a harangszónál hálát adtam a jó Istennek, hogy épségben, egészségben megérkezhettünk Kiskunhalasra, s hogy ilyen szép időben, ilyen jól haladhattunk munkánkkal, illetve páran elmondtunk egy imát az itt eltemetett katonáink lelki üdvéért.

Tartottunk egy rövid ebédszünetet, majd folytattuk a munkát. Miután végeztünk a kőfeszület mögötti résszel, most a jobbra eső terület következett. Itt hamarosan kiderült, hogy a jelölt 3 sor helyett, valójában 4 sorban temették el a hősi halott katonáinkat, csak a szélén a civil temetkezések – az évtizedek során – kissé rájuk temetkeztek. A nap továbbra is kíméletlenül tűzött, de csapatunk jól haladt. 16 órakor fejeztük be az ásást, mert egyik tagunknak dolga volt, s indulnunk kellett. Összegzésként: 29 sírt ástunk meg reggel óta, 9 maradt hátra. Mind a 29 sírban magyar katonák nyugodtak. Mindent szépen visszatemettünk, így az előkerült tárgyakat (fésűt, azonosító tokot, nadrágtartó bőr részét, gombokat) oda, ahonnan előkerültek. Rekultiváltuk a területet, s olyan állapotban hagytuk magunk mögött, mint ahogy érkezésünkkor fogadott minket.

A hátralévő 9 sírhelyet rá egy hétre, a magyar és német hadisíros szakemberekkel, 2024. június 9-én egyesületünkből Polgár Zsolt, Szabó Tamás és Varjas Ákos tagtársak mentek el ismét. Szép idő adatott meg ezúttal is a munkálatokhoz, s délidőre végeztek is. A 9 megásott sírhely, valójában 10 magyar katonát takart. A hadisíros szakemberek minderről pontos vázlatot készítettek, hogy hol, hányadik sorban kerültek elő a hősi halált halt katonák földi maradványai. Így pontosításra került az összes itt eltemetett katona földi nyughelye. A rögzített adatokat eljuttatják a kiskunhalasi illetékeseknek is, akik a sírokat ápolják, illetve a központi adatbázisukban frissítve kerülnek.