Katonahőseink

Csáthy Dénes rohamtüzér főhadnagy

Csáthy Dénes rohamtüzér főhadnagy
(Szikszó, 1919.V.1. – Hennepin, Minnesota /USA/, 1991.II.5.)
Édesanyja, Rózsahegyi Michnay Márta, édesapja, nemes Csáthy György István, mindketten magyar nemesi családok sarjai, ezért jogosult a nemesi előnév használatára. Szerelmük gyümölcseként 3 fiúgyermekük születik, mindhárman katonai iskolába kerülnek.
Már a pécsi Zrínyi Miklós Magyar Királyi Nevelőintézetben kitűnik szorgalmával, tehetségével, amikor az Önképzőkör, Irodalmi és tudományos szakosztály, Fényképészeti Szakosztály növendékeként jutalmakban részesül, az osztályában a legjobb tanuló szín kitűnő eredménnyel. Emellett iskolájában tenisz, atlétika, síkfutás, gátfutás, távolugrás sportágakban jeleskedik, illetve a kézilabda csapatban erősíti diáktársait.
Innen egyenes út vezet a Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémiára, amelyet évfolyamelsőként végez el tüzérként 1940.VII.1-én.
Mint legjobb tanuló tarthatja évfolyama avatásakor rövid beszédét, amelyre vitéz Szepesvári Béla így emlékezik:

„Életem legszebb napja, órája az avatás volt. Persze sóvárgó lázban égtünk, a hadnagyi egyenruhát már napokkal előbb megkaptuk. Tizenegy évi tanulás, küzdés, erőgyűjtés, szenvedés végére tettünk pontot. Az ünnepélyes eskü elmondása következett, Csáthy Dénes ifjú hadnagy búcsúzott az avatottak nevében az akadémiától: »Be fogjuk bizonyítani, hogy nemcsak hősiesen halni, hanem hősiesen élni is tudunk. Bajtársak! Mindnyájunk szívében ezek az érzések lobognak, lelkünk egyetlen szent fogadalomban egyesül, ezért ősi szokás szerint rántsunk kardot, célunkat három szóba tömörítve kiáltsuk egy szívvel, egy lélekkel: ’A hazáért mindhalálig!”

Az 1940.VIII.30-án született második bécsi döntés után, részt vesz az erdélyi bevonulásban, amelyért megkapja az Erdélyi Emlékérmet. Először a 2. tábori tüzérosztálynál törzstiszt, majd 1943-ban kerül az akkor életre hívott rohamtüzérséghez, ahol 1943.X.18. és 1944.V.1. között, már a kiképző keret tisztje. 1944 augusztusában vezénylik a frontra, a szigetvári 10. rohamtüzérosztály 1. ütegének parancsnokaként. Folyamatosan harcolva vesz részt, hazánk védelmi harcaiban Erdélytől, az Alföldön át Budapestig.
Fővárosunk ostromakor, a budai városrészt támadó szovjet csapatok páncéltörő ágyúi közül a 10/1. rohamtüzérüteg Zrínyi ll. rohamtarackjai, Csáthy Dénes főhadnagy vezetésével 1944.XII.24. és 1945.l.2. között a délnyugati arcvonalon 17 darabot semmisítenek meg. Ezzel – épp gránátszilánktól elszenvedett sebesülése napján – megkapja a német ll. osztályú Vaskeresztet. Az ostrom végéig a Sziklakórházban kezelik, ott esik fogságba ll.13-án, majd 1945.lll.7-én a Váli utcai hadifogolykórházba szállítják át. Innen április 26-án adják át a Vöröskeresztnek, majd október 10-ig magyar kórházakban gyógykezelik.
Sebesüléséből felgyógyulva, a Magyar Királyi József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre vezénylik, miután igazolják és századossá léptetik elő. 1946-ban a magyar öttusa újraindításának egyik oszlopos tagja, nem csak szervezőjeként, hanem aktív sportolójaként is (a Csepeli-MTK versenyzője, majd a győri öttusa csapat egyik alapítója). 1947-ben két tanulmánya is napvilágot lát a „Honvéd” katonai folyóiratban.
Az 1948-as Londoni Olimpián a magyar öttusa csapatunk csapatkapitánya. Mivel az öttusa, a háború előtti katonatisztek kedvelt sportja, a kommunista rendszer ezt nem nézi jó szemmel, s hamarosan bosszúhadjáratba kezd ellenük. Csáthy Dénes először 1 éves börtönbüntetést kap, majd szabadulása után internálják, megjárja a kistarcsai tábort, majd a hírhedt kommunista recski kényszermunkatáborba kerül 4 évre.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésekor, gyalogosan, éjszaka, lövések közepette, mindenét hátrahagyva Ausztriába menekül áldott állapotban lévő feleségével, Pálvölgyi Évával, akitől 3 gyermeke születik: Éva, György és Péter. A család az első számára, minden este együtt vacsoráznak, megbeszélve egymással mindent. Gyermekei iskolai fellépésein, sport versenyein mindig ott van.
Először Kanadába, majd az Egyesült Államokba kerül, ahol kiváló szakmai tudásának köszönhetően, gépészmérnök és tervező lesz. Hamarosan saját céget alapít „Delták” néven, amely egy rendkívül sikeres, a saját találmányain és fejlesztésein alapuló vállalattá növi ki magát.
1985-ben súlyos agyvérzést kap, részlegesen lebénul. A családja mellette áll, az a sok törődés, helyes, régi értékekre való nevelés meghálálja magát. Éva lánya vegyészmérnök, György fia patológus, Péter fia pedig egy neves média cég vezető beosztású embere lett, mindhárman imádták édesapjukat, Csáthy Dénest.

Életútja szomorú és tipikus példája annak, hogy hány derék, jobbnál-jobb magyar ember állt harcos férfiként helyt szeretett hazánk védelmében a második világégésben, micsoda megaláztatás, szenvedés volt osztályrésze a kommunizmus alatt, s kényszerült száműzetésbe. Kiváló sportoló és éltanuló volt. Nagycsaládos. Gyermekei és utódai, már nem Magyarországot gyarapítják tudásukkal, lüktető életükkel, hanem a világ másik felén olvadnak be, egy multikulturális társadalomba.

Csáthy Dénes hamvai Lakewood temetőjében (Minneapolis, Minnesota állam, USA) található (34. parcella, 11B sor, 4 sírhely) 2021-ben elhunyt feleségével közös sírban.

Forrás:
Dr. Számvéber Norbert: Páncélosok a budapesti csatában 719.o.,
Billnitzer Ernő: Két világháború emlékei 217.o.,
https://ludovika-campus.uni-nke.hu/ludovikas-emlekeink/tradiciok/diakevek-a-ludovika-akademian,
https://www.kitoresnapja.hu/magyar-eletrajzok/csathy-denes,
https://www.geni.com/people/D%C3%A9nes-G%C3%B6rgy-Cs%C3%A1thy/6000000175072804100,
https://misc.bibl.u-szeged.hu/view/creators/Cs=E1thy=3AD=E9nes=3A=3A.html,
https://www.pentathlon.hu/2015/12/13/dr-hencsei-pal-az-ottusazok-nem-voltak-a-hatalom-kegyeltjei/,
http://digitalmediaupdate.blogspot.com/2012/07/in-honor-of-my-father-denes-csathy.html?m=1